Winter Survival Jeseníky: 1. Stará Boleslav, 2. Spittal an der Drau, 3. Přáslavice


Nacházíte se:
02.02.2020

Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, náročnými úkoly a se sebou samým mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2020 za sebou. Noví šampioni ze Staré Boleslavi se radují, Rakušané jsou zaslouženě stříbrní a na třetím místě skončili vojáci z Přáslavic.

Otevřené mezinárodní mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2020 prověřovalo u vojáků úroveň dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů.

Závod zdárně dokončilo 12 družstev z 18, která odstartovala. Většina týmů, které musely z důvodu zranění člena družstva ze soutěže odstoupit, však ve vytrvalostním závodě pokračovala i mimo bodování. Zklamaní vojáci byli odhodláni dojet do cíle.

Běh na sněžnicích a také na lyžích
V posledních soutěžních disciplínách šlo o rychlost běhu na sněžnicích a štafetový závod na lyžích, a také o zručnost při házení ručních granátů a bezpečné provedení transportu zraněného.

Vojáci nejprve absolvovali půlkilometrový běh na sněžnicích v okolí hotelu Kurzovní a poté dvoukolový štafetový závod na lyžích po tříkilometrovém závodním okruhu běžeckého areálu. Součástí štafetového závodu byl hod granátem na cíl. Bezprostředně poté se uskutečnila disciplína transport zraněného za pomoci nosítek UT 2000, vojáci měli na nohou sněžnice. Ve čtvrtek pod Pradědem suverénně kralovali vojáci 102. průzkumného praporu Prostějov.

Výsledky: Češi, Rakušané, Češi
Vítězem 26. ročníku Winter Survival 2020 se stalo družstvo Agentury logistiky Stará Boleslav ve složení kapitán Michal Pech, nadrotmistr Miroslav Šroler a četař Jan Rada. "Na závod jsme se intenzívně připravovali. Naše týmová spolupráce se osvědčila. Od začátku jsme se velmi snažili a také jsme měli štěstí. Máme obrovskou radost, že jsme vyhráli," zhodnotil výsledek hlídky kapitán Michal Pech.

Stříbrné medaile vybojovali vojáci z 26. praporu horské pěchoty v Spittal an der Drau ve složení nadrotmistr Christof Wastl, četař Uwe Hochenwarter a nadrotmistr David Suntinger. Bronz zaslouženě získali poručík Ladislav Sás, desátník Milan Wurst a rotmistr Josef Zlámal ze 73. tankového praporu Přáslavice.

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali rektor-velitel Univerzity obrany v Brně brigádní generál Bohuslav Přikryl, velitel Velitelství kybernetických sil a informačních operací brigádní generál Miroslav Feix, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, ředitel Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné ochrany Petr Novotný. Slavnostní ceremoniál proběhl před lázeňským domem Libuše v Karlově Studánce, kde ho mohli sledovat lázeňští hosté a obyvatelé obce.