|  

Zastávka mezi Šumperkem a Bludovem

Nacházíte se: ÚvodBlogZastávka mezi Šumperkem a Bludovem


Štítky cílů


Háj
13.12.2017

Vždy, když přijíždím do Šumperku, ať již ze směru od Olomouce nebo ze směru od Pardubic, ohromí mě výhled z horizontu kopce, kterému Šumperáci říkají „Bluďák“, neboť je předělem mezi obcí Bludov a městem Šumperk. Zároveň z tohoto místa je vidět, proč se Šumperku říká „Brána Jeseníků“, nebot se před Vámi v celé kráse objeví hřebeny Jeseníků včetně jejich vládce – Praděda.

Bludoveček
Co však člověk většinou přehlédne, když tento horizont míjí, je kaplička Nejsvětější trojice, (kterou strážili ještě nedávno dva statné stromy), která byla postavena kdysi u tzv. císařské cesty, kterou protíná polní cesta, zvaná Příčná. A právě po této lesní cestě se lze vydat na procházku, která nabízí výhledy do krajiny z rozhledny Háj, historickou atmosféru hradní zříceniny Hradu Bludov, posvátný klid u kostelíku Božího těla i lahodnou svačinku v restauraci na Bludovečku, ke které dorazíte po cca 1 km. Tato nová restaurace stojí na místě původní budovy Zámečku, který byl postaven v roce 1520 jako sídlo bludovského panství. Dobu velké slávy Zámečku ještě dnes připomíná rozsáhlý, v pískovcové skále ručně vysekaný 25 metrů dlouhý sklep, který se pod budovou nachází. Když budete mít to štěstí, objevíte na stěnách v restauraci dobovou fotografii, která zachycuje taneční bál, který se kdysi v prostorných sklepeních konal nebo potkáte staříka, který Vám povypráví o tom, jak jako děti lezly dlouhými větracími šachtami do těchto sklepů. Dnes si však můžete dopřát především jejich vlastní produkt – pivo Korbílek, které nese své jméno po zájezdním hostinci, který na Bludovečku kdysi stál.

Hradisko
Když se vydáte vzhůru do zalesněného kopce nachazejícím se nad samotným Bludovečkem, dovede vás to na místo, kde kdysi stával hrad. Traduje se, že odtud vedla podzemní chodba až k hradbám, které se nachází u Šumperské radnice. Když tomu budete chtít věřit, najdete na místě, kde stál hrad, vstupní štolu. Dnes již z hradu nic nezbylo, neboť všechen kámen byl použit kdysi na vybudování tzv. císařské silnice a ještě nedávno bylo možné toto vidět na cyklostezce vedoucí do Šumperka, dnes je však již pokryta novým asfaltem.

Tajuplný kámen
Za zmínku stojí také tajuplný kámen, který najdete na kraji lesa pod Hradiskem. Historici tápou k čemu sloužil, někteří se kloní k tomu, že se jedná o pozůstatek popraviště, nicméně sami si můžete udělat vlastní úsudek, co se tu v minulosti odehrávalo, stačí hledat shluk balvanů a skalek a kámen zcela jistě objevíte, neboť jeho tvar Vašemu oku neunikne.

Rozhledna Háj
Pokud budete mít čas, následujte zeleně značenou turistickou trasu, která vede do hustých lesů a dovede vás přes sedlo Červeného kříže na kopec zvaný Háj, na kterém se nachází stejnojmenná rozhledna, ze které je za dobrého počasí vidět celý hřeben Hrubého Jeseníku, Rychlebské hory, Kralický Sněžník, ale také Olomouc a Svatý Kopeček.

Kostelíček Božího Těla
Pokud i ted máte chut objevovat, dáte se dále po zelené značce a sejdete ke kouzelnému místu – Kostelíku Božího Těla, který byste určitě v lesích nečekali. Traduje se, že kostelík patřil kdysi obci Hrabenov. Když jednou Hrabenovští hráli v bludovské hospodě na rychtě s Bludovskými karty, prohráli všechno, co u sebe měli. Ale chtěli hrát dál – nevěděli ale o co. Jediné, co je napadlo, byl kostelíček. Bludovští karbaníci však byli vyhlášení, a tak Hrabenovští kostelíček prohráli. Od té doby se údajně Bludov Hrabenovu směje, že jejich předkové prohráli kostelíček v kartách. Když vejdete do prostranství křížové cesty, která se kolem kostelíku nachází, objevíte kapličku se studánkou, ze které tryská výjimečně pramenitá voda, pak nebudete litovat, že jste se vydali tak hluboko do lesů. Nezbývá než zastavit svůj vnitřní dialog a vnímat posvátný klid.


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA