Horské lázně Karlova Studánka


Nacházíte se:
Lázně Karlova Studánka leží v průměrné nadmořské výšce 800 m n. m., na východní straně Pradědu (1 492 m), v údolí Bílé Opavy. Tradice říká, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě. Navzdory své vysoké poloze mají lázně v důsledku chráněné polohy poměrně mírné podhorské podnebí. První zmínky o léčivých pramenech máme již od počátku 18. stol. A pod lékařským dohledem je lázeňská léčba řízena od r. 1875. Dnešní název získaly lázně v roce 1803 po habsburském vojevůdci Karlovi, přemožiteli Napoleona u Aspern v roce 1809.

Historie

Minerální vody jako přírodní léčivý zdroj v Karlově Studánce byly známy od nejstarších dob. Poprvé byla minerální voda prozkoumána chemickými rozbory v r. 1780 na žádost velmistra řádu německých rytířů Františka Maxmiliána, po kterém byl také první pramen pojmenován. U tohoto pramene byl v r. 1785 vybudován první lázeňský dům. V r. 1803 bylo lázeňské místo pojmenováno podle arcivévody Karla Ludvíka, vnuka Marie Terezie, Karlova Studánka. Dnešní prameny Vladimír a Petr byly vyhloubeny v 60. letech 20. století.


Léčebné procedury

Hlavním přírodním léčivým zdrojem je přírodní, středně mineralizovaná uhličitá minerální voda hydrogenuhličitého-vápenatého typu se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité. Prameny jsou používány k uhličitým koupelím a pitné kúře, dále jsou využívány k plynovým koupelím s využitím zřídelního plynu. Ložiska prosté rašeliny jsou použitelná pro peloidní léčbu. Čisté horské lesnaté prostředí s vysokou koncentrací záporných iontů je zdrojem léčivého klimatu s příznivými účinky na sliznice dechového ústrojí s podporou obranyschopnosti organismu při dýchání a léčbě alergických a astmatických nemocí. Účinnou lázeňskou procedurou je také elektroléčba a rehabilitace - individuální cvičení, klasické a reflexní masáže, manuální lymfodrenáž, fyziatrická a rehabilitační péče podle Brügerova konceptu. Procedury probíhají pod dohledem vysoce erudovaného personálu, který si svou kvalifikaci neustále rozšiřuje dalšími specializačními kurzy.


Co se léčí
  • Nemoci onkologické
  • Nemoci oběhového ústrojí
  • Nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí
  • Netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí
  • Nemoci nervové
  • Nemoci pohybového ústrojí
  • Duševní poruchy
  • Nemoci kožní

Kromě komplexní i příspěvkové lázeňské péče poskytují lázně také samopláteckou lázeňskou péči, hotelové ubytování, rekreační pobyty, Wellness pobyty, programy pro dovolenou i kongresovou turistiku.

Nabídka dalších služeb:

Možnost využití ideálních zimních podmínek v místě i v blízkém okolí od prosince do dubna, ideální turistické podmínky ve středu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, možnost pořádání kongresů v době mimo lázeňskou sezónu (říjen-duben).

Horské lázně Karlova Studánka nabízí firemní školení, setkání obchodních partnerů, teambuilding, svatby, oslavy, plesy, pohřební hostiny a další… Více informací naleznete v přiloženém dokumentu pod názvem Kongresy 2008

Při stravování je k dispozici výběr z 5 druhů jídel (diet) denně.

Lázeňské domy
Lázeňští hosté jsou léčeni a ubytováni v nově rekonstruovaných historických objektech splňujících náročné požadavky klientů. Léčebné procedury probíhají v objektech Letní lázně, Libuše, Orlík a Vyšetřovací ústav, kde je také přijímací kancelář. K ubytování slouží 3* jednolůžkové nebo dvoulůžkové pokoje v lázeňských domech Libuše, Slezský dům, Opava, Bezruč, Pošta, Vlasta, U Lesa a 4* apartmány Eugen.

Bazénový komplex v Letních lázních
Lázně Karlova Studánka zrekonstruovali v roce 2007 pro veřejnost i návštěvníky z oblasti cestovního ruchu nový bazén s teplou vodou a řadou vodoléčebných atrakcí v budově Letní lázně, který je prvním bazénem tohoto typu v ČR. Více informací najdete v přiložených dokumentech. Otevírací doba je od pondělí do neděle od 10:0 do 21:30hod.

V místě je také pošta, bankomat, informační centrum, knihovna, posilovna s tělocvičnou, služby v obchodech, pohostinství a ubytování.

Ojedinělá Geologická expozice v celé ČR s více než 300 dovezenými exponáty ilustrující geologii celého Jesenicka na jednom místě.

Ostatní aktivity

lázeňská turistika, ozdravné pobyty

Adresa a kontakt


Státní léčebné lázně Karlova Studánka, státní podnik
č.p.6
793 24 Karlova Studánka