|  
Olomouc Region Card

Hrad Rabštejn

Nacházíte se: ÚvodLetní sportyPěší turistikaHrad Rabštejn


Šumpersko

Trosky hradu Rabštejna jsou dostupné jen po žebřících, nahoře zato čeká překrásný rozhled do okolí.

Hrad Rabštejn vyrostl na stejnojmenných skalách v lesích nedaleko Oskavy na přelomu 13. a 14. století a byl ve své době nejvýše položenou takovou stavbou na Moravě. Pevnost měla chránit severní část úsovského panství, pod které spadala i významná část dnešního Zábřežska a Šumperska.

První písemná zmínka o Rabštejně se objevuje v roce 1318, od 15. století neměl dlouhodobého obyvatele a jako předmět zástavy naopak majitele často střídal. Začátek konce Rabštejna nastal v 16. století za panování Petra z Žerotína. Ještě během 17. století zde sídlilo vězení a v době třicetileté války jej střežili císařští vojáci, roku 1645 ovšem Švédové hrad dobyli a v jeho zdech se usídlil obávaný a krutý důstojník Kuklender. Koncem 18. století už Rabštejn nadobro zpustl a mohutné zdi se postupně staly vítaným stavebním materiálem pro obyvatele blízkých vesnic.


Do dnešního dne se zachovaly jen malé zbytky zdiva a příkopu, které však postupně zarostly zelení a není lehké je rozpoznat. K troskám dojdeme zhruba hodinovou procházkou z horského sedla Skřítek, až nahoru se však dá dostat jedině pomocí žebříků. Výstup ale stojí za to, za dobrého počasí je odtud překrásný výhled jak na na pohoří Hrubého Jeseníku, tak na rovinu Hané. Skály na Rabštejně se řadí mezi největší a nejznámější lezecké oblasti nejen v Jeseníkách, ale na celé severní Moravě.

Žádná akce v okolí 10 km
další akce v okolí

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Horolezecká oblast Rabštejn Horolezecká oblast Rabštejn
(méně než 1 km)
Malý Rabštejn Malý Rabštejn
(méně než 1 km)

Mapa umístění

Hrad Rabštejn

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA