|  
Olomouc Region Card

Hrad Sovinec

Nacházíte se: ÚvodPřírodaRozhledny a vyhlídkyHrad Sovinec

Adresa a kontakt
Rýmařovsko

Největší hradní areál v Jeseníkách snoubí dějiny se současností a je kulturním centrem regionu.

Sovinec je nejrozsáhlejším hradním komplexem v Jeseníkách. Na skalnatém výběžku nedaleko vedlejší cesty z Moravy do Slezska jej mezi léty 1318 a 1348 založili bratři Pavel a Vok z rodu Hrutoviců. Původně jen masivní hradbou obehnaná věž s jedním palácem získala pozdně gotický charakter na přelomu 15. a 16. století.

Po bitvě na Bílé Hoře obsadil Sovinec Řád německých rytířů. Z hradu se stala moderní obranná pevnost, v září roku 1643 jej však obklíčilo osm tisíc švédských vojáků a po jednadvaceti dnech krutých bojů Sovinec dobyli. Později jej Řád německých rytířů dostal zpět do svého vlastnictví, začátkem II. světové války byl ale úředně zrušený a na hradě se usídlila jednotka Wehrmachtu. V květnu roku 1945 komplex vyhořel a dodnes probíhá jeho postupná rekonstrukce.

Současným správcem hradu Sovinec je Muzeum v Bruntále. Návštěvníci se mohou projít po pěti nádvořích a nejstarším Horním hradu s vyhlídkovou věží. V někdejších konírnách má expozice Lesnická škola a hradní historie, v purkrabství jsou vystaveny archeologické nálezy a zbraně a ve sklepení nahání hrůzu mučírna. Vyhlídková věž nabízí okouzlující pohled do okolí a současně slouží také jako galerie. Boskovický palác ukrývá lapidárium a v jeskyni pod Horním hradem mají vinný sklep. Nedávno otevřená trasa pak prochází z horního hradu přes komnatu v bráně do opraveného Rytířského sálu, vyzdobeného sbírkou zbraní.

Hrad Sovinec je každoročně hostitelem mnoha kulturních akcí, výstav, vystoupení šermířů, divadelníků i hudebních skupin a konají se zde tradiční jarmarky lidových řemesel. Kolem hradu vede asi dvoukilometrová stezka v těsné blízkosti hradeb, která umožňuje zájemcům podívat se nahoru z pohledu dobyvatele.

Žádná akce v okolí 10 km
další akce v okolí

Lokalita

Zobrazit na mapě

Provozní doba

Duben a říjen: úterý – neděle 9 – 16
Květen až září: úterý – neděle 9 – 17

Vstupné

plné: 80,-
snížené: 40,-
rodinné: 200,-

Ostatní aktivity

  • prohlídka, průvodcovství
  • výstava

Exportuj cíl do

Hodnocení cíle 10 / 10 (1 hodnocení)


Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Lyžařský areál Karlov u Paseky Lyžařský areál Karlov u Paseky
783 86 Paseka-Karlov (2 km)
Arboretum Paseka Arboretum Paseka
Paseka 215 783 97 Paseka (4 km)
Sportservis Petr Orság Sportservis Petr Orság
Paseka 124 783 97 Paseka (4 km)
Biokoupaliště v Pasece Biokoupaliště v Pasece
783 97 Paseka (4 km)

Mapa umístění

Hrad Sovinec

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2017 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA