Lovecko - lesnické muzeum v Úsově


Nacházíte se:
Jedinečné přírodovědné sbírky z loveckých výprav i našich luhů a hájů ukrývají zdi zámku v Úsově.

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je jedinečnou trofejní a přírodovědeckou sbírkou, která se dodnes zachovala prakticky ve stejném stavu, jako ji nechal na přelomu 19. a 20. století na svém zámku ve městě Úsov instalovat kníže Jan II. z Lichtenštejna.

Původně gotický hrad zde stál už v první polovině 13. století, svou barokní zámeckou podobu získal koncem 17. století už za držení Lichtenštejnů. Od roku 1852 v prostorách zámku působila první škola pro lesníky na Moravě. Knížecí rod vlastnil úsovské panství až do roku 1945, poté jejich majetek znárodnila republika a z rozsáhlých zámeckých sbírek udělala muzeum. Po pádu komunistické vlády objekt dál spravoval stát, od roku 1995 je jeho majitelem město Úsov.

Prohlídka Zámku Úsov zavede návštěvníky nejprve do jeho historie a pak už se rázem ocitnou v Africe. Mezi trofejemi z loveckých výprav nechybí lvi, antilopy, zebry a řada dalších exotických zvířat. Ve druhém patře najdeme středoevropské ptáky a savce včetně medvědů i vlka, sál věnovaný hmyzímu světu a také zbrojnici, proslulou unikátní sbírkou zbraní zabavených pytlákům. K jedinečným exponátům patří také knihovna dřevin, což je soubor dřevěných krabiček s listy a plody nejrůznějších stromů a keřů.

V roce 2007 byla otevřená stálá expozice "Úsov - kolébka lesnického školství", umístěná přímo v původních místnostech staré lesnické školy. V nejstarší hradní části, Vlašimském paláci, je pro dětské návštěvníky zámku připravená hra plná úkolů a hádanek. Prohlédnout si lze také mučírnu bývalého vězení a ve třetím patře se nachází stálá výstava obrazů akademického malíře Lubomíra Bartoše. Lovecko - lesnické muzeum v Úsově je součástí Vlastivědného muzea v Šumperku.

Provozní doba

Duben a říjen:
Úterý - neděle 9 - 12; 13 - 16
Květen až srpen:
Úterý - neděle 8 - 12; 13 – 17
Září:
Úterý - neděle 9 – 12; 13 – 16

Vstupné

Plné: 90,-
Snížené: 45,-

Ostatní aktivity

prohlídka, průvodcovství, stálá expozice

Adresa a kontakt


Lovecko-lesnické muzeum Úsov
Zámecká 1
789 73, Úsov