Muzeum silnic ve Vikýřovicích


Nacházíte se:
Cestářské muzeum jako jediné v českých zemích seznamuje s dějinami nepostradatelného řemesla.

Těžkou práci cestářů, starajících se o sjízdnost spojnic mezi městy a vesnicemi už několik stovek let, představuje Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Svého druhu jediná podobná expozice v České republice zachycuje vývoj řemesla od údržby jednoduchých stezek až po péči o soudobé vícepruhové komunikace.

Sbírky silničářského muzea jsou rozdělené do několika částí. Návštěvník si prohlédne dokumenty, mapy a fotografie, výjimečnou sbírku cestářských odznaků a vyznamenání, nářadí a výstroj silničářů včetně cedulí a také několik dopravních prostředků, jako bryčku, sáně nebo formanský povoz. Interaktivní kout stálé výstavy nabízí několik filmových dokumentů o historickém vývoji výstavby silnic a dálnic.

Unikátním kouskem muzea ve Vikýřovicích je takzvaný kololis, čili zařízení, pomocí kterého kováři přidělávali železné obruby na dřevěná loukoťová kola. Ve venkovní části expozice parkuje několik vysloužilých cestářských strojů včetně sněhové frézy poháněné motorem z tanku. Lemuje je sbírka kamenných patníků a stojí zde také několik příhradových ocelových mostů. Provozovatelem Muzea silnic je Správa silnic Olomouckého kraje.

Provozní doba

Úterý – sobota: 10:00 – 16:00

Vstupné

Rodinné (2 dospělí+2děti) rodinné 50 Kč
Dospělí základní 30 Kč
SeniorPas senioři 20 Kč
Děti snížené 10 Kč

Ostatní aktivity

stálá expozice

Adresa a kontakt


Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka
Hraběšická 203
788 13, Vikýřovice