Muzeum Zábřeh


Zábřežské sbírky v domě Pod Podloubím přibližují život zdejšího rodáka, polárníka Jana Eskymo Welzla.

Muzejní sbírky v Zábřeze hostí Dům Pod Podloubím, jedna z nejvýznamnějších stavebních památek města. Na jejím vzhledu jsou patrné všechny slohy a epochy, během nichž budova na dnešním Masarykově náměstí stojí. Majiteli domu vždy byli významní zábřežští měšťané, jako třeba Burian Vizovský, jehož dcera Magdalena si v roce 1618 vzala za muže Jana Amose Komenského.

V roce 1949 přešel Dům Pod Podloubím do majetku města, které v něm v roce 1953 v něm umístilo muzeum. Po čtyřiceti letech ale musely být sbírky kvůli havarijnímu stavu objektu přemístěné jinam, zpátky se vrátily až po náročné rekonstrukci domu, ukončené v roce 1998. Díky opravám se znovu ukázaly všechny historické prvky budovy, jako je erb rodu Boskoviců, rokokové detaily fasády věže nebo barokní stropy.

Muzeum Zábřeh sestává ze tří stálých expozic. Jedna pojednává o dějinách města a jeho okolí a může se pochlubit například originálním výtiskem Bible Kralické nebo plánem Zábřeha z roku 1793 s vyznačenými domy, které padly za oběť ničivému požáru v červenci téhož roku. Další z expozic má název "Z pokladů zábřežského muzea" a návštěvníci v ní najdou výtvarná díla, užitkové předměty i zbraně. Samostatná instalace je pak věnovaná také zábřežskému rodákovi Janu Eskymo Welzlovi, legendárnímu cestovateli, eskymáckému náčelníkovi a vynálezci. Muzeum Zábřeh se také může pochlubit druhou největší sbírkou grafik Václava Hollara, předního nositele grafického umění 17. století. Zařízení je součástí Vlastivědného muzea v Šumperku.

Provozní doba

Úterý - sobota: 9 - 12, 12:30 – 16

Vstupné

Dospělí 10 Kč, studenti, senioři 5 Kč
Skupiny žáků a studentů 5 KčRodinné pasy - 5% sleva z celkové ceny

Ostatní aktivity

prohlídka, průvodcovství, stálá expozice, výstava

Adresa a kontakt


Muzeum Zábřeh
Žižkova 1
789 01, Zábřeh