|  
Olomouc Region Card

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Nacházíte se: ÚvodLázeňství a wellnessLázněPriessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Adresa a kontakt
Jesenicko

Priessnitzovy léčebné lázně leží ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor asi 2 km od města Jeseník v průměrné nadmořské výšce 620 metrů nad mořem. Jejich areál, citlivě zasazený do krajiny, tvoří dominantu širokého okolí a je odtud jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Jsou zde mimořádně příznivé klimatické podmínky: ze tří stran, ze severu, západu a jihu je chrání vysoké hřebeny hor, pouze směrem na východ je údolí otevřeno do polských rovin. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva.

Historie

Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně jedinému člověku - Vincenzi Priessnitzovi (1799-1851), který se stal zakladatelem vodoléčby a který v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. Priessnitz byl lékařem od pána Boha, měl intuici, mimořádné pozorovací schopnosti a paměť, navíc uvedl své myšlenky do praxe ve správnou dobu a na správném místě.

Jeho důstojným pokračovatelem byl doktor Josef Schindler (1814-1890), který převzal Lázně v r. 1853 a stál v jejich čele 38 let. Schindlerovým nástupcem se stal jeho asistent dr. Eduard Emmel, který obohatil léčbu o další postupy, např. o masáže k vodoléčbě.

Světové úrovně dosáhl Gräfenberg pod vedením primáře dr. Josefa Reinholda (1885-1947), skvělého psychiatra a psychologa, který dokázal spojit Priessnitzův odkaz s nejnovějšími vědeckými poznatky. Po osvobození v r. 1945 byla budoucnost lázní nejasná, ale naštěstí lázně dostaly možnost dalšího rozvoje. V r. 1992 byly jesenické lázně privatizovány. Stala se z nich akciová společnost, která do svého názvu pojala jméno slavného zakladatele - Priessnitzovy léčebné lázně a. s. Jeseník. Ve znaku má lva, symbolizujícího vítěznou cestu Priessnitzovy vodoléčby, ale i lva zavazujícího, že pokračovatelé proslulého vodního doktora budou i nadále čistými přírodními prostředky spolu s nejnovějšími poznatky vědy vracet lidem zdraví a radost ze života. V současné době navštěvuje lázně ročně kolem 12.000 hostů.

Léčebné procedury

Lázeňská léčba je založena na využití přírodních léčivých zdrojů, kombinovaných s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Kromě léčebného tělocviku, elektroléčby, vodoléčby a fyzikální terapie jsou pro Priessnitzovy léčebné lázně typické Priessnitzovy koupele, bylinkové a perličkové koupele, inhalace, elektrospánek, muzikoterapie, magnetoterapie, oxygenoterapie, lymfodrenáže, plynové injekce, světloléčba, arteterapie, akupunktura, computerová kineziologie a postupy myoskeletální medicíny. Lékaři mají k dispozici vlastní biochemickou laboratoř a laboratoř pro funkční vyšetření srdce a plic včetně zátěžových testů a zátěžové vyšetřovací okruhy.

Co se léčí

Nemoci oběhového ústrojí

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, choroby ohrožující cévní systém, preventivní léčebné pobyty u pacientů s prognosticky závažnými rizikovými faktory (vysoká hladina tuků, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, vysoké hladiny kyseliny močové apod., včetně kombinace těchto rizikových faktorů ohrožujících srdečně cévní systém).

Nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí

Zvýšená nebo snížená funkce, stavy po operaci štítné žlázy.

Netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí

Astma bronchiale, alergická onemocnění dýchacích cest, chronická bronchitida, poruchy hlasu a chraptivost, pooperační stavy dýchacích cest.

Poruchy pohybového aparátu

Bolestivá onemocnění šlach, svalů, úponů, mimokloubní revmatismus, bolestivé syndromy páteře.

Duševní poruchy u mladších pacientů

Neurózy, neurotické stavy, psychosomatické choroby, psychotické stavy, apod.

Nemoci kožní

Atopické exémy, dermorespirační syndromy.

Nemoci ženské

Funkční poruchy, klimakterický syndrom, poruchy krvácení, apod.

Léčba dětí

Priessnitzovy léčebné lázně poskytují lázeňskou léčbu dětem od r. 1992 ve čtyřech léčebnách. Pro děti ve věku od 3 do 6 let s doprovodem a dorost v léčebnách WOLKER, MARYČKA a BÍLÝ KŘÍŽ a pro děti od 6 let v komplexní léčebně KAROLINA. Ve všech objektech je zajištěna nepřetržitá služba lékaře a zdravotních sester.

Nabídka dalších služeb

Pobyt v Priessnitzových léčebných lázních, to nejsou jen léčebné procedury, ale i široká nabídka aktivního využití volného času. Každoročně se zahajuje hlavní lázeňská a turistická sezóna. Z kulturní oblasti můžeme jmenovat mezinárodní klavírní soutěž Franze Schuberta, koncerty v rámci festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu, v letním období pak i promenádní koncerty v lázeňském parku a další kulturní akce, pořádané v Zrcadlovém a Kongresovém sále. Oblíbené jsou taneční večery v Zimní zahradě, discovečery v Hradní kavárně a tradiční plesová sezóna. Lázeňská knihovna nabízí k zapůjčení širokou nabídku knih. Pro mnoho návštěvníků jsou příjemným doplňkem programu vycházky s průvodcem, turistika, cykloturistika či poznávací autobusové výlety do vzdálenějšího okolí včetně Polska.

Lyžaři najdou v zimě ideální podmínky pro bílý sport v lyžařských areálech v Ramzové, Na Miroslavi, Petříkově nebo Červenohorském sedle, ti méně nároční mohou využít vhodné terény v nejbližším okolí. Ke sportovní relaxaci jsou v létě k dispozici tenisové kurty, minigolf, fitness centrum, bazén, sauna a půjčovna horských kol. V zimě potom zimní stadion s umělou plochou a půjčovnou bruslí, sáněk a lyží.

Mezi poskytované služby v areálu lázní patří kosmetický salon, pedikúra, nehtové studio, kadeřnictví, solárium, obchody, knihovna s internetem, parkoviště a další.

Zajímavou náplň mají i krátkodobé ozdravné a rekondiční pobyty, které mají za cíl zvýšit tělesnou a duševní kondici. Součástí těchto pobytů je aktivní pohyb na zdravém vzduchu, využívající výjimečných klimatických a geografických podmínek, léčebné procedury, vycházky do okolí s průvodcem, cykloturistika, kulturní a společenský život.

Lázeňské domy

Lázeňská budova SANATORIUM PRIESSNITZ

Lázeňský dům PRIESSNITZ leží v malebné poloze ve výšce 620 m n. m. Tato hlavní lázeňská budova, postavená v roce 1910 podle projektu vídeňského architekta Bauera v originálním secesním stylu a se stylovými interiéry, tvoří dominantu širokého okolí. Rozsah poskytovaných hotelových a léčebných služeb je na vysoké úrovni a umožňuje strávit hostům příjemný lázeňský pobyt ve vyšším standardu prakticky pod jednou střechou. V jídelnách se podávají jídla domácí i mezinárodní kuchyně s možností volby dietní nebo vegetariánské stravy. Dependencí lázeňského domu je reprezentativní Lékařská vila a Jubilejní vila.

Přímo v lázeňském domu Priessnitz jsou poskytovány pod odborným vedením lékařů a rehabilitačních pracovníků vodoléčebné procedury, uhličité koupele, masáže, elektrospánek, magnetoterapie a další speciální terapie.

BEZRUČ

Lázeňský dům BEZRUČ je nově zrekonstruovaná budova s vysokým standardem ubytování v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích. Převážná většina pokojů má prostorný balkon s úchvatným výhledem na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. V jídelně se podávají jídla domácí i mezinárodní kuchyně s možností volby dietní nebo vegetariánské stravy. Přímo v budově jsou podávány inhalace. Zbývající procedury se poskytují v nedalekých lázeňských zařízeních.

JAN RIPPER

Nově rekonstruovaný lázeňský dům JAN RIPPER nese jméno zeťe V. Priessnitze a stojí v klidném prostředí centra lázeňského areálu, asi 50 m od objektu Balneoterapie s jedinečným výhledem na celé horské panoráma Hrubého Jeseníku. Dependencí lázeňského domu je lázeňský dům Mír. Tato budova je propojena s objektem Balneoterapie, kde je k dispozici sauna a podává se většina lázeňských procedur. Jídelna v objektu J. Ripper nabízí jídla domácí i mezinárodní kuchyně s možností volby dietní nebo vegetariánské stravy. Hosté ubytovaní v lázeňském domě Mír se stravují v jídelně Bezruč ve vzdálenosti 150 m.

DVA KLAVÍRY, ČTYRY RUCE DVA KLAVÍRY, ČTYRY RUCE
29.9.2019 (19:00)
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Zrcadlový sál (méně než 1 km)
SKUPINA BREJLE SKUPINA BREJLE
30.9.2019 (19:00)
Priessnitzovy léčebné lázně a.s., Zrcadlový sál (méně než 1 km)
TÝDEN VINCENZE PRIESSNITZE - 220. VÝROČÍ NAROZENÍ TÝDEN VINCENZE PRIESSNITZE - 220. VÝROČÍ NAROZENÍ
30.9. – 6.10.2019
Priessnitzovy léčebné lázně a.s. (méně než 1 km)
VÝSTAVA SOUČASNÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ NA JESENICKU VÝSTAVA SOUČASNÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ NA JESENICKU
31.8. – 29.9.2019 (18:00)
Jeseník - Katovna (1 km)
další akce v okolí

Lokalita

Zobrazit na mapě

Slevy

Olomouc region card

Ostatní aktivity

  • fitness
  • kongresy, firemní akce
  • lázeňská turistika
  • masáže
  • ozdravné pobyty
  • sauna, solárium

Dokumenty

Jesenický relax

Jesenický relax

Soubor: Jesiennyj relaks.pdf

Typ: pdf

Velikost: 587,1 KB

Lyžařský pobyt

Lyžařský pobyt

Soubor: Pobyt narciarski.pdf

Typ: pdf

Velikost: 474,9 KB

Silvestrovský pobyt

Silvestrovský pobyt

Soubor: Pobyt Sylwestrowy.pdf

Typ: pdf

Velikost: 264,1 KB


Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Lázně Dolní Lipová Lázně Dolní Lipová
Lázeňská 248 790 61, Lipová- Lázně (méně než 1 km)
Vodní tvrz Jeseník Vodní tvrz Jeseník
Vlastivědné muzeum Jesenicka, p.o. Zámecké náměstí 1 790 01 Jeseník (1 km)
Jeskyně Na Pomezí Jeskyně Na Pomezí
Lipová Lázně (3 km)
Bělá v pohybu Bělá v pohybu
Adolfovice 41 790 01 Bělá pod Pradědem (4 km)

Mapa umístění

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA