|  
Olomouc Region Card

Přírodní park Sovinecko

Nacházíte se: ÚvodLetní sportyPěší turistikaPřírodní park Sovinecko


Šumpersko

Přírodní park Sovinecko se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Okouzlit návštěvníka mohou jeho hluboká údolí a výrazné svahy, které pokrývají lesní porosty s druhovou skladbou blízkou přirozeným porostům. V okolí vesnic je krajina od doby osídlení výrazně odlesněna, zejména v mělkých údolích horních částí toků. Husté lesy však rostou na prudkých svazích zaříznutých údolí. Dodnes se na území přírodního parku setkáte se stopami po dolování železné rudy, stříbra, zlata a dalších nerostných surovin. Velice zvláštní a zajímavý je neobvyklý výskyt krasových útvarů v okolí Sovince.

Parkem se vinou říčky Oskava a Teplička a také Huntava a Sitka, na jejichž nepřístupných stráních a skalnatých srázech rostou jedle a jilmy. Na svazích v údolí Oskavy se nacházejí malé přírodní poklady, kterými jsou zachovalé komplexy kyselých bučin. V přírodním parku hnízdí na 129 druhů ptáků, mezi nimiž kraluje dnes už vzácný výr velký.

Vydat se můžete také na obhlídku národní přírodní památky Rešovské vodopády, které svírá soutěska říčky Huntavy. Vodopády jsou od roku 1966 chráněné.

Na hranici území přírodního parku leží město Šternberk, kde si lze prohlédnout hrad z poloviny 13. století s raněgotickou věží a renesančními budovami. Poblíž hradu stojí augustiniánský klášter ze 14. století s mohutným kostelem.

V přírodním parku jsou rozesety vesničky zajímavé zejména hornickou činností. Takovou starou hornickou osadou je například Ruda u Rýmařova, kde si můžete projít vzácnou barokní křížovou cestu, která vás zavede od barokního kostela až na Křížový vrch.

Území je přístupné po turisticky značených cestách, které začínají ve Šternberku (BUS,VLAK), Dlouhé Loučce (BUS), Huzové (BUS), Sovinci (BUS) a Rešově (BUS). Je zde vytyčena kvalitní síť cyklostezek, které jsou v terénu dobře značeny. Lze si např. vybrat okruh Šternberk – Dalov – Šternberk (26 km), Uničov – Sovinec – Rešovské vodopády – Uničov (63 km)nebo trasu Olomouc – Sovinec – Dětřichov (56 km).

Šternberský kopec Šternberský kopec
27.7.2019 (15:00)
Šternberk, Státní hrad Šternberk (2 km)
Ranní jóga pro zdravá záda Ranní jóga pro zdravá záda
27.7.2019 (09:00)
Eccáček, Dvorská 13, Šternberk (2 km)
Šternberk Floorball Open Air Šternberk Floorball Open Air
24. – 25.8.2019 (10:00)
Šternberk, Hlavní náměstí (2 km)
Tváře za zdí Tváře za zdí
22.7. – 1.9.2019
Městská galerie při informačním centru (10 km)
další akce v okolí

Lokalita

Zobrazit na mapě

Ostatní aktivity

  • pěší turistika

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Hrad Šternberk Hrad Šternberk
Horní nám. 6 785 01 Šternberk (2 km)
Chrám Zvěstování Panny Marie Chrám Zvěstování Panny Marie
785 01 Šternberk (2 km)
Expozice času Expozice času
ČSA 19 785 01 Šternberk (2 km)
SK Véska SK Véska
Dolany-Véska 2 783 16 Dolany-Véska (10 km)

Mapa umístění

Přírodní park Sovinecko

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA