|  
Olomouc Region Card

Zámek Bruntál

Nacházíte se: ÚvodPamátky a kulturaMuzea a galerieZámek Bruntál

Adresa a kontakt
Bruntálsko

Zámek Bruntál je příkladem prolínání renesance s barokem, dnes v něm sídlí sbírky okresního muzea.

Město Bruntál vzniklo podle dochovaných pramenů už na počátku 13. století. Jeho původně gotický hrad stál v severozápadním rohu městských hradeb, měl tvar kruhové výseče a u každé z rohových zdí patrový palác. Rozsáhlé renesanční úpravy areálu započaly ve druhé polovině 16. století a do roku 1608 byl celý prostor obestavěný budovami.

Po porážce českých stavů v bitvě na Bílé Hoře připadlo bruntálské panství Řádu německých rytířů. V roce 1642 zámek obsadili Švédové a během několika let svého řádění jej značně poničili. Místo oprav se pak pořád jenom válčilo, až došlo k tomu, že v roce 1761 byly na zámku obyvatelné pouhé tři místnosti. Žalostný stav objektu donutil řád ke kompletní přestavbě, ta mu dala dodnes zachovanou renesančně - barokní podobu.

Až do roku 1939 vlastnil zámek v Bruntále s krátkou přestávkou Řád německých rytířů, poté v něm sídlila lesní správa Německé říše a v roce 1945 jej Československá republika zkonfiskovala. Později objekt převzala Státní památková správa, zpřístupnila jej veřejnosti a umístila do jeho prostor okresní muzeum.

Muzeum v zámku sídlí dodnes a pečuje o dochované cenné vybavení včetně knihovny, zbrojnice a bohaté sbírky obrazů. V sálech nejstarší části jsou dvě stále expozice o přírodě Bruntálska a řemeslné zručnosti zdejších lidí. Původní kuchyně, komory, sklady a konírna v přízemí dnes slouží k pořádání krátkodobých tematických výstav.

V okolí zámku je rozlehlý park a v něm k vidění sochy, zbytky hradeb, bašty i jezírko. Zámecké prostory včetně nádvoří a parku hostí koncerty, divadelní hry, svatební obřady a další kulturní a společenské akce.

Žádná akce v okolí 10 km
další akce v okolí

Lokalita

Zobrazit na mapě

Provozní doba

Říjen až duben: úterý – neděle 9 – 16
Květen až září: pondělí – neděle 9 - 17

Vstupné

Zámecká expozice:
plné: 80,-
snížené: 40,-
rodinné: 200,-

Muzejní expozice a výstavy
plné: 20,-
snížené: 10,-

Ostatní aktivity

  • prohlídka, průvodcovství
  • stálá expozice
  • výstava

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Airsoft, RC modely, čtyřkolky - RC Park Staré Město u Bruntálu Airsoft, RC modely, čtyřkolky - RC Park Staré Město u Bruntálu
RC-park Staré Město 263 792 01 Bruntál (2 km)
Jesenické druhové biomedy Jesenické druhové biomedy
Včelařská farma Jan Kolomý Starém Město 113 792 01 (3 km)
Produkty z kozího mléka Produkty z kozího mléka
Sýrárna U Veselé kozy Partyzánská 481 793 12 Horní Benešov (6 km)

Mapa umístění

Zámek Bruntál

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA