Zámek Bruntál


Zámek Bruntál je příkladem prolínání renesance s barokem, dnes v něm sídlí sbírky okresního muzea.

Město Bruntál vzniklo podle dochovaných pramenů už na počátku 13. století. Jeho původně gotický hrad stál v severozápadním rohu městských hradeb, měl tvar kruhové výseče a u každé z rohových zdí patrový palác. Rozsáhlé renesanční úpravy areálu započaly ve druhé polovině 16. století a do roku 1608 byl celý prostor obestavěný budovami.

Po porážce českých stavů v bitvě na Bílé Hoře připadlo bruntálské panství Řádu německých rytířů. V roce 1642 zámek obsadili Švédové a během několika let svého řádění jej značně poničili. Místo oprav se pak pořád jenom válčilo, až došlo k tomu, že v roce 1761 byly na zámku obyvatelné pouhé tři místnosti. Žalostný stav objektu donutil řád ke kompletní přestavbě, ta mu dala dodnes zachovanou renesančně - barokní podobu.

Až do roku 1939 vlastnil zámek v Bruntále s krátkou přestávkou Řád německých rytířů, poté v něm sídlila lesní správa Německé říše a v roce 1945 jej Československá republika zkonfiskovala. Později objekt převzala Státní památková správa, zpřístupnila jej veřejnosti a umístila do jeho prostor okresní muzeum.

Muzeum v zámku sídlí dodnes a pečuje o dochované cenné vybavení včetně knihovny, zbrojnice a bohaté sbírky obrazů. V sálech nejstarší části jsou dvě stále expozice o přírodě Bruntálska a řemeslné zručnosti zdejších lidí. Původní kuchyně, komory, sklady a konírna v přízemí dnes slouží k pořádání krátkodobých tematických výstav.

V okolí zámku je rozlehlý park a v něm k vidění sochy, zbytky hradeb, bašty i jezírko. Zámecké prostory včetně nádvoří a parku hostí koncerty, divadelní hry, svatební obřady a další kulturní a společenské akce.

Provozní doba

Říjen až duben: úterý – neděle 9 – 16
Květen až září: pondělí – neděle 9 - 17

Vstupné

Zámecká expozice:
plné: 80,-
snížené: 40,-
rodinné: 200,-

Muzejní expozice a výstavy
plné: 20,-
snížené: 10,-

Ostatní aktivity

prohlídka, průvodcovství, stálá expozice, výstava

Adresa a kontakt


Zámek Bruntál
Zámecké náměstí 7
792 01 Bruntál