|  
Olomouc Region Card

Zámek Třemešek

Nacházíte se: ÚvodPamátky a kulturaHrady, tvrze a zámkyZámek Třemešek


Šumpersko

Dávno zašlá je sláva renesančního zámku v Třemešku u Šumperka. Objekt dnes slouží jako ubytovna.

Renesanční zámek v Třemešku nechali v místech někdejší stejnojmenné vesnice, zaniklé zřejmě už za česko - uherských válek, postavit v 16. století členové rodu Bukůvků z Bukůvky. Po nich patřilo panství Žerotínům, přičemž poslední z nich Josef Karel zařídil ve věži zámku hvězdářskou pozorovatelnu. Začátkem 19. století přichází na Třemešek Franz Xaver Tersch, bohatý obchodník s plátnem, díky kterému stojí i dnešní Pavlínin dvůr v Šumperku. Jeho syn se počátkem druhé poloviny 19. století pustil do velkolepé rekonstrukce sídla, kvůli nedostatku peněz ale musel nedokončenou stavbu prodat a dnešního vzezření se jí tak dostalo až za nového majitele. Tím byl Eduard Ulrich, který pak kromě jiného vybudoval v blízkosti zámku i pivovar. Ve 30. letech minulého století se o Třemešek zajímal také podnikatel Jan Baťa a nebýt následující německé okupace, stalo se tehdy Šumpersko s velkou pravděpodobností největším centrem textilního průmyslu v českých zemích.

Po skončení II. světové války, nástupu komunismu k moci a s ním souvisejícím znárodněním soukromého majetku byl objekt od 50. let po celou druhou polovinu 20. století využíván jako učňovský internát. Podobně, jako soukromá ubytovna, funguje památka i dnes.

Je až s podivem, že se po více než čtyři století podařilo zachovat vzácný vstupní portál budovy s pískovcovými reliéfy zakladatelů zámku z rodu Bukůvků, po kterých v kraji zbyla řada dalších unikátních staveb jako je renesanční hrobka s jejich mumiemi v obci Postřelmov, tvrz v Chromči, z níž se později stala zemědělská sýpka, nebo zámek v Žádlovicích. Za shlédnutí v Třemešku stojí také zbytky někdejšího zámeckého parku i blízké rybníky, kde žije řada vzácných rostlin i živočichů.

Žádná akce v okolí 10 km
další akce v okolí

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Městské muzeum v Rýmařově Městské muzeum v Rýmařově
Městské muzeum Rýmařov Náměstí Míru 6 795 01, Rýmařov (10 km)
Aquacentrum Slunce Rýmařov Aquacentrum Slunce Rýmařov
Jesenická 4 Rýmařov (10 km)
Muzeum silnic ve Vikýřovicích Muzeum silnic ve Vikýřovicích
Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka Hraběšická 203 788 13, Vikýřovice (10 km)
Pekařské výrobky - Pekařství Šimbera Pekařské výrobky - Pekařství Šimbera
Pekárna Šimbera Libina 209 788 05 Libina (5 km)

Mapa umístění

Zámek Třemešek

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA