|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodNovinkyAzahar představí vášnivé flamenco s vlivy latinskoamerické hudby

Azahar představí vášnivé flamenco s vlivy latinskoamerické hudby

29.01.2019

ŠUMPERK. Propojení vášnivého flamenca s vlivy latinskoamerické či sefardské hudby se stalo inspirací pro flamenco-world music projekt AZAHAR s mezinárodním obsazením - na jednom pódiu klášterního kostela se v pondělí 4. února během zahajovacího koncertu 46. ročníku festivalu Preludium Aloise Motýla setkají uruguayský basista Andrés Ibarburu, izraelský perkusista Azar Abou a kytarista Petr Vít s dcerou Veronicou.

Veronica Vítová-Roa prožila pět let ve Španělsku a flamenkový tanec začala studovat u Amalie Rodriguez v Granadě, později u Carmen Alvarez a Virginie Delgado. Její učitelkou byla také dcera slavného tanečníka Manoleteho - Judea Maya. Zdokonalovala se rovněž na mistrovských kurzech kde byli jejími učiteli nejvýznamnější osobnosti současné flamenkové scény- David Pérez, Manuel Betanzos, Patricia Guerrero či Alba Heredia. I přes své mládí již vystupovala na nejrůznějších festivalech: Brněnský podzim, festival Logos v Polsku, festival Epidaurus v Chorvatsku a další. Spolupracovala rovněž s Městským divadlem Brno v muzikálu Zorro. Její nadšení pro flamenco spolu s vrozeným jihoamerickým temperamentem je zajímavým příslibem do budoucnosti.

Petr Vít je nejen aktivním hudebníkem ale také profesorem brněnské konzervatoře a uměleckým ředitelem festivalů Ibérica a Colores Flamencos. Za dlouholetou propagaci španělské kultury obdržel v roce 2014 od španělského krále Dona Juana Carlose I. Čestný kříž řádu za občanské zásluhy. Brněnský rodák a absolvent zdejší konzervatoře pokračoval ve studiu na pražské AMU, jež obohatil ročním stipendiem na vídeňské Hochschule für Musik a později uměleckou dráhou i osobním životem v Rakousku, Jižní Americe či Španělsku. Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět a očarován flamencem studoval tento styl přímo v centru dění, ve španělské Andalusii, kde získal stipendium španělského ministerstva kultury. Petr Vít prožil mnoho let v andaluské Granadě, která se stala de facto jeho druhým domovem. Zde také vyrůstala jeho dcera Veronica, reprezentující v programu nejmladší flamencovou generaci.

Jižní Ameriku zastupuje ve formaci Azahar uruguayský basista, violoncellista a hudební producent Andrés Ibarburu. Člen kapely Sankuokai a tria Mora-Etchenique-Ibarburu je ve své vlasti rovněž autorem řady úspěšných CD. Během své hudební kariéry spolupracoval s umělci zvučných jmen jako Fito Páez, Hiram Law Bullock, Mino Cinélu či Luis Salinas. Významná byla také jeho spolupráce s ikonou uruguayské bossanovy Dianou Denoir. Po přestěhování do Prahy se stal Andrés Ibarburu vyhledávaným basistou na české jazzové scéně.

Všestranný umělec, izraelský perkusista Azar Abou studoval hru na perkuse na konzervatoři v Tel Avivu a malbu v Paříži. Díky svému širokému interpretačnímu záběru byl členem mnoha hudebních formací, stylově se pohybujících od tradiční arabské a indické hudby až po etno jazz a world music (Zuhur Yaffa - orchestr tradiční arabské hudby, Ansámbl arabsko - hebrejského divadla Jaffa, Trio Pushkin, Zaman Il salam, Ashira Band). V roce 2003 získal ocenění jako nejlepší sólista na prestižním "The Jerusalem Music Festival".

PROGRAM:

Petr Vít: GRANADINA

Tradicional/arr. Petr Vít: FARRUCA

Petr Vít: AZAHAR

Ariel Ramírez. ALFONSINA A MOŘE

Petr Vít: SAMBOSSA (Del mar al cielo)

Tradicional/arr. Petr Vít: SOLEÁ

Petr Vít: GUAJIRA

Luis Bonfá: MANHA DE CARNAVAL

Isaac Albéniz: ASTURIAS

Petr Vít: AL-ANDALUS

Petr Vít: RUMBA FLAMENCA

Petr Vít: TANGOS DE FEDERICO

Sefardský tradicionál/arr. Petr Vít: CUANDO EL REY NIMROD

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA