|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodNovinkyJedinečný průřez historií turismu v Jeseníkách

Jedinečný průřez historií turismu v Jeseníkách

31.12.2019

Mnohá výjimečná díla vznikají díky náhodě. A právě takový nález zapomenutého výtisku vůbec nejstarší turistické mapy Jeseníků se stal impulsem vzniku zcela ojedinělé publikace. Kniha Na Jeseníky! mapuje zrod jesenického cestovního ruchu. A nejen to.

Překvapivý objev ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci podnítil Jiřího Golonka, historika a zaměstnance knihovny, důkladně zmapovat historii turistiky v Jeseníkách. Autor se vrací ještě hlouběji před rok 1881, který je považován za pomyslný zrod organizované turistiky, a s obrovskou pečlivostí se zabývá průkopnickými počátky fenoménu jesenického turismu. Upozorňuje na roli jednotlivců i nepopiratelnou úlohu jesenických lázeňských míst. Zároveň shrnuje a osvětluje vývoj vztahu člověka k horám a jaké pohnutky vedly lidi k putování do hor v různých historických obdobích od antiky až po novověk.


Zajímá-li vás tedy, jak a kdy došlo k proměně estetického vnímání hor, co způsobilo, že se horské turistice začal věnovat stále větší okruh společnosti, a jak vše uvedené probíhalo v Jeseníkách a přilehlých pohořích a podle čeho se vlastně první cestovatelé v jesenických horách pohybovali, rozhodně věnujte pozornost této objemné knize o 576 stranách. Cenný text doprovází bohatý obrazový materiál a soupis jesenických turistických map a bedekrů do roku 1945. A co víc, na vizuálu knihy spolupracovali jeseničtí rodáci, grafik Filip Raif a výtvarník Jaromír99, kteří knize vtiskli také neotřelou podobu.

Fotogalerie

Jeseníky

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA