|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodNovinkyMěsto Šumperk čte knihu

Město Šumperk čte knihu

02.11.2017

Třináctý ročník festivalu Město čte knihu proběhne letos od 5. do 12. listopadu. Nabídne tvorbu Daniely Fisherové, významné české spisovatelky, dramatičky, scenáristky, publicistky, autorky knih pro děti a mládeže a také autorky několika školních učebnic a pedagožky.

Daniela Fisherová (*1948) pracovala po studiích oboru dramaturgie a scenáristiky na pražské FAMU ve Filmovém studiu Barrandov, později působila jako redaktorka nakladatelství Orbis, od roku 1974 je ve svobodném povolání. Je autorkou rozhlasových her, krátkých scénářů, animovaných i celovečerních filmů, povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6.-9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti. V roce 2012 jí vyšla kniha detektivních povídek Tři vraždy a král a v letošním roce v nakladatelství Mladá fronta povídková kniha Želvou proti zdi.

Ilustrátorkou chystané knížky je výtvarnice Alena Crhonková, jež vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, obor čeština - výtvarná výchova. Dále studovala dálkově obor teorie kultury na FF UP Olomouc a český jazyk a výtvarnou výchovu pro 3. stupeň na FF UP v Praze. Téměř dvacet let působila jako vedoucí výtvarného oboru ZUŠ v Šumperku. Od roku 1990 až do odchodu do důchodu učila na Gymnáziu v Zábřehu estetickou výchovu.

Během festivalu proběhne několik doprovodných akcí. V neděli 5. listopadu to bude výstava ilustrací ke knize Aleny Crhonkové v informačním centru. V pondělí se v klášterním kostele uskuteční koncert hudební skupiny Tara Fuki, v úterý bude v muzeu zahájena výstava obrazů Ireny Šafránkové, jež ilustrovala většinu knih Daniely Fisherové, a ve středu se bude číst v kině Oko a večer promítat film neúplné zatmění, jehož autorkou scénáře je D. Fisherová. Ve čtvrtek přivítá festival knihu v klášterním kostele a čtení se ujme sama autorka. V pátek zahraje místní divadlo pohádku, kterou autorka napsala přímo pro ně, a večer proběhne tradiční čtení šumperských ochotníků na Hrádku. V sobotu dopoledne v rámci doprovodného programu chystají pořadatelé happening v SVČ Doris, určený rodičům a dětem. Večer pak v divadle proběhne inscenované čtení místních herců a zájemci se mohou těšit na besedu s autorkou Danielou Fisherovou. Celý festival zakončí nedělní promítaní v kině Oko a ocenění dětí, které se zapojí do literární a výtvarné soutěže.

Knihu již tradičně vydává regionální nakladatelství Veduta Štíty pod názvem Zbytečná koroptev aneb Důvěrné sdělení.

Fotogalerie

Město Šumperk čte knihu

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2018 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA