|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodNovinkyTradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

Tradiční týden Vincenze Priessnitze slibuje nabitý program

01.10.2019

Stalo se již jesenickou tradicí připomenout si každý podzim osobnost zdejšího rodáka, která změnila nejen budoucnost podhorského městečka, ale také vývoj světového lázeňství, Týdnem Vincenze Priessnitze. Letošní celotýdenní slavnosti od 30. 9. do 6. 10. 2019 v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku přináší opravdu neobvykle nabitý program a navíc připomenou 220. výročí narození tohoto významného jesenického léčitele.

Oslavy výročí zakladatele jesenických lázní, které jsou považovány mimo jiné za vůbec první na světě, kde se využívá k péči o fyzickou i psychickou pohodu vodoléčby, se konají od pondělí 30. září do neděle 6. října 2019. Chcete- li se dozvědět o jedinečnosti tamní vodoléčby více, jistě si nenechte ujít některou z tematických přednášek. Letošní ročník Týdne Vincenze Priessnitze je navíc ozvláštněn 220. výročním jeho narození.

S předními odborníky nahlédnete do historie vodoléčby v Jeseníku, poodkryjete tajemství výjimečnosti zdejších horských pramenů, seznámíte se s tradičními Priessnitzovými metodami i současnou balneologií. Zajímavá přednáška o osudu tohoto génia vodoléčby proběhne v úterý 1.10. od 17 hodin u Hudebního altánu. Hned ve středu 2. 10. se vydejte od 10:00 na vycházku po pramenech (sraz u Lázeňského informačního centra) a ve čtvrtek 3. 10. jste zváni na výlet Po stopách Vincenze Priessnitze v Javorníku s komentovanou prohlídkou. Místo srazu je ve 13:30 v Jeseníku u Lázeňského informačního centra.

Hlavní víkendový program s jarmarkem, vycházkou po pramenech i rozhledem z vyhlídky

V pátek 4. října se můžete těšit na historický jarmark na Promenádě před budovou Priessnitz, který se otevře od 10:00 hodin. Dalším bodem programu je slavnostní vysvěcení Sofiina pramene ve 14:00 na Ripperově promenádě a slavnostní otevření Muzikantské stezky a Editina pramene tamtéž od 15:00 hodin. V 19:00 hodin se bude v Zrcadlovém sále Priessnitzových léčebných lázní promítat film o Vincenzi Priessnitzovi.

Sobota 5. října bude ve znamení pohybu - od 10:00 se opět koná vycházka po pramenech a během ní dojde i na Priessnitzovu pohybovou terapii. Sraz zájemců je u Kavárny Sofie. Třešničkou na pomyslném dortu Týdne Vincenze Priessnitze bude večerní Narozeninový bál - oslava 220 let od narození Vincenze Priessnitze. Koná se v kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní od 20:00 a vstupenky jsou v prodeji na recepci Priessnitz a MONDItour Jeseník za 150 až 200 Kč.

Zcela mimořádně se v neděli 6. 10. otevře kaple a hrobka Vincenze Priessnitze, která bude přístupná zdarma od 14 do 16 hodin a bezplatně bude zpřístupněna také Lázeňská vyhlídka v Sanatoriu Priessnitz, odkud se vám naskytne neopakovatelný pohled do Pradědovy říše.

Milovníci pohybu by si neměli nechat ujít v 8:30 ránopraktickou instruktáž jízdy na koloběžkách a její aplikaci v léčebné rehabilitaci (sraz před budovou Priessnitz), v 10:00 se uskuteční poslední vycházka po pramenech (sraz u Lázeňského informačního centra).

Koncerty a další program

Na každý den je také připraven společenský program, většinou od 19:00 hodin. Těšit se můžete na koncert skupiny Brejle, jenž se odehraje v pondělí či úterní hudební besedu s Felixem Slováčkem. Koncert s názvem "Co poslouchal Vincenz Priessnitz a jeho hosté" proběhne ve čtvrtek v Zrcadlovém sále a stojí 100 Kč.

Pátek bude ve znamení jazzu uskupení Wienner Kaffehaus a v neděli se uskuteční neautorské čtení z knih o Vincenzi Priessnitzovi v sanatoriu Priessnitz.

Fotogalerie

PLL 1 PLL 2 PLL 3

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA