|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodNovinkyVyražte do podzemí Jeseníků, jeskyně Na Pomezí

Vyražte do podzemí Jeseníků, jeskyně Na Pomezí

03.09.2019

Pokud zavítáte do Jeseníků, nevynechejte ani největší a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu. Jedná se o jeskyně Na Pomezí. Jeskyně Na Pomezí vznikla rozpouštěním mramoru a je v ČR největší, která vznikla tímto způsobem.

Jsou to krasové jeskyně s krápníkovou výzdobou ležící v zalesněném svahu vedle silnice vedoucí z Lipové-lázně do Vápenné. Od roku 1965 jsou národní přírodní památkou.

Známé jsou od roku 1936 a zpřístupněny byly v roce 1950.

Zatímco si všichni již od základní školy dobře pamatujeme na stalagnity, stalaktity a stalagnáty, zde se setkáme také se sintrovými vodopády, záclonkami, jezírky s jeskynními perlami, nátekovými formami i drobnými brčky. V jeskyních je průměrná teplota ovzduší 7,7 °C, a proto zde v parném létě naleznete příjemnou skrýš před žhavým sluncem.

JeseníkyProhlídka jeskyní začíná v Ledovém dómu a dále se pokračuje k Dómu U smuteční vrby. Jejímu jménu přispěl tvar krápníků. I vy v nich zajisté uvidíte majestátní strom. Přes chodbu Římských lázní se dojde k Bílému dómu, který má velmi bohatou výzdobu. Je to nejkrásnější dóm celých jeskyní. Následuje nejvyšší dóm v jeskyních - Královský, za kterým pokračuje prohlídka Kanálovou chodbou, na jejíž pravé straně si jistě všimnete krásně vyzdobené pukliny Klenotnice a krápníku Srdce. Předposledním dómem na návštěvní trase je Dóm U Kazatelny a v Bahenním dómu dechberoucí prohlídka končí. Děti do šesti let mají celou prohlídku zdarma.

Jeskyně slouží jako zimoviště pro letouny, hlavně ohroženého vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) a netopýra velkého (Myotis myotis). Při sčítání bylo zjištěno až 600 jedinců v 11 druzích. Zabydlel se zde i pavouk meta temnostní (Meta menardi). I vy jistě nějakého toho netopýra při své prohlídce zahlédnete. Díky jejich existenci je prohlídka zajímavá také pro děti.

Parkoviště pro motoristy je přímo u jeskyní. K jeskyním se dostanete také autobusem nebo vlakem, vlaková stanice Lipová-lázně se nachází 200 m od jeskyní. Zastavují zde vlaky jezdící mezi Jeseníkem a Javorníkem. A vypravit se sem můžete samozřejmě také na kole.

Rychlebské hory, ve kterých se nachází sedlo s jeskynním komplexem, patří mezi cyklisty vyhledávané cíle. Každým rokem sem míří i tzv. bikeři, kteří si v nedaleké přírodě vybudovali své stezky.

Jeseníky nejsou jen zeleň a hory, nyní už víte, že i pod zemí se skrývají krásy, které byste neměli při návštěvách tohoto kraje vynechat.

Pegonela - čtenářka
ChytráŽena.cz

zdroj: http://www.chytrazena.cz/vyrazte-do-podzemi-jeseniku-jeskyne-na-pomezi-45795.html

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA