|  
Olomouc Region Card

Na Zámecký vrch

Nacházíte se: ÚvodTrasy a programyNa Zámecký vrch

Terén: kopcovitý, lesní.

Doporučení na trasu: pevná obuv, trekkingové hole, repelent, dostatek tekutin

Ze štíteckého náměstí sejdeme uličkou vedle fary do městského parku, kde se tyčí můstky olympijského vítěze Aleše Valenty v jeho sportovním areálu Acrobat Park.

Acrobat Park

Sportovní areál olympijského vítěze ze Salt Lake City v roce 2002 Aleše Valenty stojí v místě bývalého koupaliště. Areál byl pro širokou veřejnost slavnostně otevřen 1. června 2002. Je to největší a nejmodernější evropský letní areál pro akrobatické skákání na lyžích do vody. Pro sportovce tu vzniklo profesionální sportovní zázemí, kde jsou k dispozici např. dvě profi trampolíny, jumpová věž, hřiště na plážový volejbal, wellness s vířivkou, sauna a další zařízení.

Po prohlídce této technické zajímavosti vyjdeme do kopce na hlavní silnici směrem na obec Cotkytle. Asi po 530 metrech po projití pravotočivé zatáčky uhneme ze silnice do leva na vyšlapanou luční cestu, kterou jdeme stále na jih asi 1000 metrů, projdeme nevelký les, pokračujeme po vyšlapané cestě přes louku k dalšímu lesu. Zde se nám po několika metrech zjeví hradiště Zámecký vrch dnes patrný jen ve změně terénu.

Hrádek

Hrádek "Na zámku", někdy Zámecký vrch byl jedním ze tří údajných středověkých opevnění v okolí Štítů, podle některých pramenů nejstarším. Je ukryt ve stinném lese, nad řekou Březnou, místo působí intimním, skrytým dojmem. Historici se domnívají, že hrádek mohl být pro svou polohu vhodnou základnou pro nájezdy loupeživého rytíře Ješka ze Šilperka a jeho loupeživé družiny. Otázkou zůstává, zda Ješek toto sídlo vystavěl nebo se zmocnil již existujícího hrádku. Podle nálezů zde hrádek stál asi od konce 13. století do počátku 15. století.

Zpět se vydáme stejnou cestou, jen se už nevracíme na hlavní silnici. Vyjdeme z lesa, projdeme malou loukou, lesíkem a na další louce na kopci odbočíme doprava. V tomto okamžiku se nacházíme na tzv. Rasovně.

Rasovna

Rasovna je místní název pro kraj lesa a louku, přes kterou se chodilo na Hranice nebo do Crhova. Les, kterým se prochází od bývalého smetiště na ono místo, je velmi prudký a dlouhý. Pro vysvětlení původu názvu existují dvě verze. 1) Sedláci, kteří tudy jezdili, rasovali koně do umdlení. 2) Nahoře na kopci, na levé straně u lesa, ze kterého se vychází na louku, stávalo stavení, ve kterém bydlel a svou činnost provozoval ras. Obě možnosti jsou pravděpodobné.

Z Rasovny sejdeme prudkým dlouhým lesem dolu z kopce a vyjdeme na silnici vedoucí na Jedlí, my se však vydáme směrem doleva - do Štítů. Naproti dětskému domovu odbočíme doprava, až dojdeme ke splavu na řece Březná.

Splav na řece Březné

Splav na řece trampů i divých žen, která pramení v horském masivu Hanušovické vrchoviny (místní říkají v Hrubém lese) v nadmořské výšce kolem 900 m na úbočí Jeřábu - 1003 metry vysoké střechy tohoto masivu - třetího nejvyššího pohoří Olomouckého kraje. Své jméno získala Březná od německého slova frische, značícího něco studeného, čerstvého. Po 31 km celkové délky toku se vlévá do Moravské Sázavy u Hoštejna.

Ulicí Říční pokračujeme přes most okolo skály ulicí Za Vodou k pramenu s výbornou pitnou vodou. U pramene na levém břehu Březné stávala Kaplička sv. Máří Magdaleny.

Kaplička sv. Máří Magdaleny

Do dnešní doby po ní zůstal už jen název pramene - stále tam chodí místní pro vodu. Říkává se: "Jdu pro vodu k Majdalence." Kaplička byla barokní, z doby před 250 lety. Byla pobořena asi před 55ti lety. Okolo ní chodívala procesí na pouť do Studének. Nejvíce lidí chodívalo 4. neděli po Velikonocích, kdy byl ve Štítech jarmark a ve Studénkách pouť.

Ulicí Širokou projdeme kolem místní základní školy zpět na štítecké náměstí.

Základní škola

Česká menšina žijící v Šilperku usilovala o zřízení české školy od r. 1901. V r. 1906 požádala o pomoc Ústřední matici školskou. V roce 1908 začalo vyučování české školy v budově č.p. 9. Při zápisu se přihlásilo 50 žáků ze Šilperka a okolí. V této budově se vyučovalo do roku 1913, potom byla škola mnohokrát přemístěna do jiných objektů a počet žáků postupně klesal, zvláště v období 1. světové války. V r. 1922 byla založena měšťanská škola, na kterou bylo zapsáno 111 žáků a sídlila v nedostatečných místnostech na radnici, ve staré školní budově u nádraží a v budově německé školy. V květnu 1924 se počalo se stavbou budovy českých škol nákladem Ústřední matice školské, která v červnu 1926 byla dokončena a odevzdána pro svůj účel. Na této škole působil v letech 1929 - 1931 i spisovatel Josef Kocourek.

Náměstí

Štítecké náměstí je od roku 1992 památkovou zónou. Na severozápadě mu dominuje barokní kostel z roku 1755 a dále se zde nachází čtyři nemovité kulturní památy - socha sv. Jana Nepomuckého, sloup P. Marie, sousoší Kalvárie a renesanční radnice ze 16. století.Délka trasy: 5 km; ? km (dle zakreslení v mapě);  převýšení trasy: typ trasy: pěší trasaobtížnost trasy: střední

Typ trasy: pěší trasa

Obtížnost trasy: střední

zobrazit mapu a výškový profil trasy


Dokumenty

Štíty - Na Zámecký vrch

Štíty - Na Zámecký vrch

Soubor: Štíty - Zámecký vrch - Štíty.pdf

Typ: pdf

Velikost: 320,1 KB

Facebook

Vaše komentáře

Vytisknuto na portálu www.ok-tourism.cz, 19. 06. 2019

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Elektronický zpravodajAplikace ke staženíJeseníky PASS

Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA

NEPRODEJNÉ