|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodVíce o JeseníkáchHistorieEpocha vzestupu i stěží pochopitelných excesů

Epocha vzestupu i stěží pochopitelných excesů

Doba 16. a 17. století přinesla události a příběhy, které dodnes vzbuzují zvědavost.

Konec století 15. a století 16. patří ke klidným epochám v dějinách oblasti. Po ukončení válek mezi Matyášem Korvínem a Vladislavem Jagellonským v roce 1479 se žalostný stav jesenického kraje začal měnit k lepšímu.

Činnost dolů a hutí byla rychle obnovena, utlumení náboženských sporů dovolovalo ve městech budovat nové školy, šířit vzdělanost a kulturu, začíná se více uplatňovat nové výrobní odvětví, neméně důležité než těžba a zpracování kovů, a to soukenictví a tkalcovství.
Proslulou se stala také ruční papírna ve Velkých Losinách, která je dnes jediná svého druhu v celé střední Evropě. Hospodářský rozkvět nezastavila ani morová epidemie, která zde řádila v roce 1507.

Konec dobrým časům učinila přicházející třicetiletá válka. Při ničivém vpádu švédských vojsk roku 1642 bylo město Šumperk vypáleno a téměř zničeno. Odhady uvádějí, že na následky přímého válečného násilí a s ním souvisejícím strádáním hladem a nemocemi, zahynula čtvrtina tehdejšího obyvatelstva.

Do této doby spadají také nechvalně proslulé čarodějnické procesy, které patřily co do rozsahu k největším i v mezinárodním měřítku.
První vlna začala v roce 1622 a nejdříve se se stala její obětí žena jesenického pastýře Barbora Schmiedová, kterou její muž obvinil z čarodějnictví. Barbora byla ihned zatčena a za použití mučení na ní bylo vynuceno doznání. Udala i dalších pět žen, které čekal stejně strašný osud. Barbora Schmiedová byla upálena v Nise, ostatní ženy o rok později v Jeseníku.

Další vlna proběhla v letech 1636 - 1649 a zasáhla především oblast Niska a Zlatohorska. Za hlavního podněcovatele nové inkviziční vlny byl označen biskupský prokurátor Martin Lorenz z Nisy. Třetí a nejmohutnější vlna procesů je spojena s rokem 1651 odehrála se na Zlatohorsku a Jesenicku. Na počátku řetězu vyšetřování a rozsudků opět stálo nesmyslné obvinění. Tentokrát se týkalo chlapce ze Širokého Brodu, který se měl údajně zúčastnit s jednou čarodějnicí čarodějnického sabatu.
Od roku 1678 začínají kruté procesy také na Šumpersku. V čele inkvizice stál olomoucký právník Heinrich Franz Boblig z Edelštatu, kterého v jeho konání zastavil až zásah císaře Leopolda I.

Celkově zmařily čarodějnické procesy v regionu několik set lidských životů.

Fotogalerie

Ruční papírna Velké Losiny Hrad Sovinec - rekonstrukce obléhání hradu za třicetileté války Expozice čarodějnických procesů - Geschaderův dům Šumperk Zámek Velké Losiny

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA