|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodVíce o JeseníkáchHistorieOsídlení v dobách nejstarších

Osídlení v nejstarších dobách

Na Jesenicku byla již ve starší době kamenné důležitá a velmi vyhledávaná naleziště pazourku a jiných nerostů, které sem přinesly postupující ledovce. V době bronzové kolem roku 2100 př. n. l. tu byly zakládány zemědělské a lovecké osady, což přispělo k rozvoji obchodních cest přes Jeseníky až k Baltskému moři, po nichž probíhal dálkový obchod s kožešinami a jantarem.

Podnebí se ale během několika staletí výrazně ochladilo, a proto se obyvatelstvo začalo opět stahovat zpět do úrodných a teplejších nížin. Kolem Krnova bylo objeveno významné sídliště lužické kultury, které svou stavbou dokládá opuštění horských výšin. Kolem roku 1300 př. n. l. se část obyvatel do hor opět vrací kvůli nalezištím drahých kovů, které se staly důležitým obchodním artiklem.
Keltové, nejstarší identifikovatelné etnikum obývající oblast střední Evropy, svá sídliště sice do hor nepřesunuli, zato intenzivně začali rýžovat zlato na řekách Oskavě a Moravici a používali ho k ražbě svých mincí, tzv. duhovek.
Po vytlačení Keltů Germány na přelomu letopočtu se od hornické činnosti zvolna opouštělo. Narozdíl od Střední Moravy zde nebyly zjištěny stopy pobytu římských jednotek.
Výraznou změnu přinesl příchod Slovanů v 5. a 6. století, kteří zde v několika vlnách zakládali své osady, ale ani za nich nepostoupila kolonizace o mnoho dále do hor. Navázali však na keltskou tradici rýžování a těžby drahých kovů, ze kterých zhotovovali drahé šperky, dodnes nacházené v hrobech slovanských velmožů po celé Moravě.

Fotogalerie

Osídlení v nejstarších dobách Keltské duhovky Slované - šperky

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA