|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodVíce o JeseníkáchHistorieVýrazné změny hranic a průmyslový vzestup

Výrazné změny hranic a průmyslový vzestup

V 18. a 19. století doznal kraj významných změn v oblasti politické i hospodářské.

Výrazným zásahem do vývoje oblasti byl důsledek války o dědictví rakouské, která se rozpoutala po nástupu Marie Terezie na trůn. V roce 1742 severní část Slezska a Kladsko připadly Prusku, čímž přišlo Jesenicko o část odbytišť a přerušily se obchodní cesty vedoucí na sever.
Oděvní průmysl se však dál rozvíjel a část odbytišť přesunul na Balkán. V roce 1822 založil v Jeseníku Adolf Rayman první manufakturu na výrobu jemného prádla. Později byla zmodernizována novými stroji a metodami bělení a její věhlas se rozšířil do celé Evropy, Anglie i anglických kolonií.
Druhým neméně významným počinem se stalo zakládání lázeňských a léčebných zařízení Vincenzem Priessnitzem, který jako první na světě začal používat vodoléčebné metody a brzy si získal takový věhlas. Za lázeňskými procedurami mířili i majetní hosté, kteří nejen že přinášeli kraji peníze, ale nechávali budovat i nová zařízení.

Velkým přínosem bylo vybudování železnice z Olomouce do Bruntálu a Jeseníku. Tím se nastartoval třetí hospodářský rozmach Jesenicka.

Počet obyvatel na Jesenicku až do první světové války stoupal. V této době se taky začíná rozvíjet spolková činnost, zaměřená především na sport a turistiku. Největším se stal od roku 1881 Moravskoslezský sudetský horský spolek, který začal značit turistické trasy, vydávat mapy a také turistický časopis Altvater. Postupně se spolek začíná věnovat i stavbám turistických chat a rozhleden.

Až do první světové války počet obyvatel stoupal.

Fotogalerie

Priessnitz

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA