|  
Nacházíte se: ÚvodVíce o JeseníkáchUměníSkvosty barokní éry

Skvosty barokní éry

Barokní ráz oblasti Jeseníků vytváří celá řada kostelů s cibulovitými báněmi věží a podtrhuje jej nespočetná řada drobných církevních památek lemujících cesty zdejší krajiny - božích muk, křížů a volně stojících soch.

Nacházíme zde kvalitní přestavby starších chrámů (Dubicko, Nový Malín), raně barokní stavby (Dlouhomilov, Vápenná) i pozoruhodně krásné doklady vrcholné barokní architektury (Hynčina, Kopřivná, Zábřeh).

Interiéry mnoha z těchto kostelů jsou vyzdobeny pozoruhodnými oltáři, sochami a malbami umělců působících v regionu. Z nich byli patrně nejvýznamnějšími Jan Kryštof Handke, jehož obrazy zdobí oltáře v Ostružné, Úsově či Šumperku a zdi zámecké kaple ve Velkých Losinách, a Ignác Raab, autor chrámových obrazů v Dolních Studénkách, Vápenné, Vysokých Žibřidovicích a jinde.

Charekteristický vzhled mnoha náměstí na Šumpersku dotvářejí morové sloupy, z nichž ty nejkrásněší (v Zábřehu, Šumperku) vznikaly podle návrhů Václava Rendera, autora olomouckého sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice.

K dalším významným dokladům barokního stavebního ruchu patří také stavba piaristického gymnázia v Bílé Vodě.

Fotogalerie

Morový sloup Šumperk Morový sloup Olomouc Klášter řádu piaristů v Bílé Vodě

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA