|  
Nacházíte se: ÚvodVíce o JeseníkáchUměníUmělecké památky období středověku

Umělecké památky období středověku

Se základními slohy středověku, románským stylem a gotikou, je spjata především kamenná sakrální architektura. V oblasti Jeseníků má středověkou minulost velké množství kostelů a kaplí.

Jejich originální vzhled, překrytý mnoha pozdějšími stavebními úpravami, však dnes u většiny z nich naznačuje pouze půdorysná dispozice a zlomkovité pozůstatky románských a gotických prvků (např. kostely v Dubicku, Šumperku, Bernarticích, Vidnavě). K významnějším památkám, které můžeme obdivovat v jejich původní podobě, patří portál hřbitovního kostela v Javorníku Vsi.

Výraznými památkami středověku v oblasti Jeseníků jsou také opevněná sídla. Také pro ně však platí, že původní gotická podoba prošla mnoha přestavbami, často vrcholícími použitím gotických prvků v obdobích středověku již velmi vzdálených. Na Zábřežsku je možné podniknout výlet k hradu Brníčku a v blízkosti Šumperka nelze opomenout zříceninu nejvýše položeného hrad Moravy, Rabštejn.

Připomínkou středověkého umění zůstávají náhrobní kameny (zejména ve Zvoli a Vyšehorkách) a některé drobné movité památky (sochy Panny Marie z Hrabové, Zábřeha, Branné a plastiky v zámeckých sbírkách ve Velkých Losinách).

Fotogalerie

Hřbitovní kostel v Javorníku - Vsi Zřícenina hradu Brníčko Rabštejn

Turistické lokality

Mapa Mapa Zábřežsko Šumpersko Jesenicko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Ramzovské sedlo Zlatohorsko Javornicko a Žulovsko Staroměstsko, Hanušovicko a Králický Sněžník Krnovsko Bruntálsko Rýmařovsko

Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Střední Moravě naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA